Foto: Tomasz Koszewnik

Tomasz MrózCałe czasy tu obecne kurator: Jakub Bąk
wernisaż: 14.12.2018, godz. 19:00

Tomasz Mróz „Całe czasy tu obecne”
Kurator: Jakub Bąk

Rozmowa Tomka Mroza z Dominiką Olszowy
16.12.2019 godz. 17:00
https://www.facebook.com/events/910433952680649/

wystawa czynna w dniach: 15.12.2018 — 20.12.2019
Galeria :SKALA
Św. Marcin 49a
Poznań

Jeżeli nie należysz do tego jednego procenta populacji, to możesz nie wiedzieć, że obcy rządzą Ziemią. Chociaż możesz i powinieneś wiedzieć to od dawna. Jest to wiedza powszechna i ponadczasowa, powtarzana we wszystkich czasach, w podobnych opowieściach. Jedną z nich opowiada Tomasz Mróz i wywołana przez niego postać jadącego na osiołku mędrca. Artysta odkrywa jego rewelacje i wskazuje kierunek, z jakiego przychodzi zarówno przebudzenie, jak i koniec. Dopiero dzięki prawdziwej świadomości staje się jasne, w którą stronę należy podążać i przeciw komu się zwrócić.
Na tej wystawie Mróz nie wpuszcza widzów do prywatnego bestiarium, pandemonium, czy innej formy zwyrodniałego królestwa podświadomości. Tym razem artysta, w końcu i raz na zawsze, kładzie kres nieuzasadnionym plotkom o niestosowności własnej sztuki.
Statyczne rzeźby gipsowe unaoczniają, jak uważnie Mróz wsłuchuje się w otaczający świat i jak daleko sięga moc jego nasłuchu. Emocje i fizyczność przybierają tu klasyczne formy i spełniają się w odwiecznych gestach. Wszystko wydarza się naraz, a wszelki ruch jest ruchem myśli i uczuć odbiorców. Obecne na wystawie motywy i nadbudowująca się nad nim sekretna historia przekraczają to, co aktualne i mocno rezonują ku duchowym aspektom ludzkiej świadomości, na co dzień tłumionej przez nie-ludzkiego okupanta planety.

Jakub Bąk