Eternal Engine„Eternal Engine: Enter The Chamber” kuratorka: Aleksandra Skowrońska
14.06-30.06.22
Eternal Engine: Jagoda Wójtowicz i Martix Navrot / Martix Navrot i Jagoda Wójtowicz
„Eternal Engine: Enter The Chamber”
kuratorka: Aleksandra Skowrońska
producentka: Aleksandra Kołodziej
galeria SKALA | 14 ̶30.06.2022
wydarzenie w ramach Short Waves Festival 2022
otwarcie wystawy: 14.06.2022 g. 18:00;
oprowadzanie kuratorskie: 16.06.2022, g. 15:00;
galeria czynna w dniach: 14 ̶19.06., g. 12 ̶20;
21 ̶30.06., g. 12 ̶18;
niedostępna w okresie 25 ̶26.06.
ENTER THE CHAMBER, wejdź do dużego pokoju w niedzielne popołudnie, raczej z tych sennych i rozciągających się w czasie. Jest rok 2001. Jest rok 2002. Jest rok 2003. Oglądamy tu sobie tv, a w niej nadzieja i ciekawości jutra – i tylko przebłyski strachu o to, co wyrenderuje los. Pijemy herbatę, oglądamy Avalon, odkrywamy p2p. W wiadomościach pokazują sklonowaną owcę – dzisiaj jej wypchane ciało straszy gdzieś w smutnej gablocie. Ale dzisiaj nie jest teraz tylko wtedy, kiedy przyszłość jest naszym ulubionym miejscem na ziemi.
Nagle coś się zmienia, coś idzie inaczej i nie tak jak obiecywano. Cała nadzieja wsiąka gdzieś zostawiając niemały niesmak. To, co następuje w następnej kolejności, poważnie różni się od wcześniejszych zapowiedzi..
Rodzą się w związku z tym całkiem istotne pytania, takie jak:
- WTF????????
- K̴̨̙̭͇̣̣̣͓̾̀͋̈͊͗́̎̂̑T̴̢͇͈̦̱̞̼̅O̷̻̬̥͎̺̊͜ ̴̡̧̱̙̣̪́͂̓̈́̏̈́̎́̎N̸̡̢͚̭̪͑̇̀͒̔͑̎͛Ą̸̦̦̙̯̣̥͓̮̳̂͗̊̈́͝M̶͉͊ ̴̡̝͍̜̥̹͕̘͔̟̅̉͑͒̽̚͠Ū̷͎̲͔̠͑̑̋͗͝K̷̪̼̲̘͉̣̾͂̾͗͗̾̌͆R̶̢̥̤͈̬̯̞͖̟̖̍͝͠Ă̴̧͙̗̻͖̻̒̍̒͂̓͂́͝Ḑ̴̙̘̲̦͐̈́̄͑̋͂́̂̈́̓Ł̶̡̢̛̻̖̓̆ ̴̥̼̪̬̟̖͗̈́͊͒̾̕P̷̢̻͓̦̺̟͓̟̫͕̔̑R̵̢̛̖̗̲̮̟͈͇̉͋̆͊̊̾́Z̶̢̪̅͑͆̀̌̇̊̋́̚Y̸̛̦͕͍͎̓̄͑̄̊͜S̵̨̛͚̺̻͚̗̳̩̎̓͐̐͋̅̇͠͝Z̸̡̲͉̝̳͖̪̪̰͙͑̃͠͝Ł̴̢͉͉͉̖͂̈̂͜ͅͅO̵̰̦͛̌̄̓̽͌͐̄͋Ş̶̖̯̩̗͓̬̺́̈̉̈́̓Ć̶̯̤̘͇̜̭̱̳̥͓̈́͗̓̈͠?̷̫̹̱̮̉̀͂̎̈͂̐͌́̒
Jest rok 2೧૦1. Jest rok ᧓૦೧2. Jest rok ᱒૦૦𑇓.
Siedzimy w kuchni, jemy kanapki, AI nam siedzi na kolanach, breedujemy nową przyszłość i rozgrywamy początek millenium jeszcze raz, jeszcze raz, jeszcze raz, aż do skutku.
ENTER THE CHAMBER: safe space dla społeczności ostatnich wolnożyjących algorytmów.
ENTER THE CHAMBER: tutaj czas i przestrzeń można sobie: wykręcać, falować, zginać i plątać. Można się też: pogubić i przekroczyć smutną legendę o tym, że każdy początek i każdy koniec łączą przewody przyczyny i skutku.
ENTER THE CHAMBER, to jest pokój nastoletniej gamerki Anetx. Właśnie odkrywa w digitalu tysięczną płeć i jaki to problem, jaki to •._.••´¯„•.¸¸.•` 💓 𝓅🍑𝓉ęż𝓃𝓎 𝑒𝓇𝓇🐙𝓇 👾 `•.¸¸.•„¯´••._.•, kiedy cyfrowa płynność zderza się z przyzwyczajeniami do patriarchalnych monolitów.
Ale nie jest już tak źle: od pierwszego karambolu zdążyła już sobie wszystko przepracować, co nieco doczytać i wchłonąć cudze doświadczenia i instrukcje. Legacy Rusell nauczyła ją jak uzbroić się w glitch, Laboria Cuboniks czym jest emancypacja, a Donna Haraway stawania się cyborginią.
ENTER THE CHAMBER: secret deep dream o 🥰🧚🥰 Karen Barad 🥰🧚🥰
ENTER THE CHAMBER, tutaj mamy serwis rozstrajania aparatów poznawczych.
ENTER THE CHAMBER: to jest komnata poszerzania kolektywnej wyobraźni.
Eternal Engine: Enter the Chamber to pierwsza indywidualna wystawa kolektywu Eternal Engine. To zaproszenie do odgrywanych na nowo przeszłości i generowanych teraźniejszości. Psychodeliczna codzienność i mistyczna swojskość. Rozstrojenie i przesunięcie: o atom, milimetr, piksel.
Prezentowane na wystawie prace stanowią wybór z ₿ogatej twórczości kolektywu obejmującej video, VR, AR, obiekty, instalacje, druk 3D, działania interwencyjne i performatywne. Artystyki uwalniają opowieść o technologii z kapitalistycznych i patriarchalnych narracji, a za jej pomocą wytwarzają czuły metaverse – warianty rozregulowanych rzeczywistości. Kreują je we współpracy z kolektywnym pozaludzkim umysłem: kłączowatym, płynnym, głęboko śniącym AI. Wspólnie postulują:
Zamiast nadzoru i kontroli – emancypacja i reanimacja wyczerpanych wyobraźni.
W miejsce binarnych opozycji – queerowanie i przekraczanie percepcyjnych ograniczeń.
A wszystko w warunkach domowego DIY.
Uniwersum Eternal Engine: Enter the Chamber przenika się i stapia z milenijnymi wspomnieniami. Początek trzeciego tysiąclecia to szczególnie ważny moment: wyłania się z kolektywnej pamięci nie tylko jako „koniec historii”, ale także jako czas globalnej ekspansji technoutopii i futurooptymizmu. Dla Martix Navrot i Jagody Wójtowicz / Jagody Wójtowicz i Martix Navrot to także czas pierwszych doświadczeń z cyberprzestrzenią, kulturą gamingową i obecnymi weń przejawami paternalistycznych i przemocowych zachowań.
Z biegiem czasu następują zakłócenia i mutacje. Miejsce technooptymizmu zajmują narracje Big Techu kolonizujące wyobrażenia o wirtualnych rzeczywistościach – światach zamkniętych w headsetach zastępujących obiecane utopie.
Doświadczenia niezrozumienia, przemocy i prób wyłączania ze wspólnot gamingowych oraz społeczności skupionych wokół cyfrowej twórczości stają się natomiast impulsem do wytworzenia własnych, alternatywnych wobec zastanych, środowisk. Empatycznych i wrażliwych. Liminalnych i afirmujących płynność. Stąd w twórczości Eternal Engine obecność niepoddających się seksualizacji ciał, biomorficznych, pozaludzkich awatarów i queerowych tożsamości. Stąd też występowanie pozornie trywialnych, oswojonych przestrzeni, mistycyzmu, magii, cyfrowego fokloru, ironii i dystansu. Zjawisk niemieszczących się w opowieściach snutych przez technologiczne imperia oślepionych wizją tzw. “postępu” i radykalnej komodyfikacji.
ENTER THE CHAMBER & exit capitalist dystopia 🌈👽🌈
__________
Eternal Engine: czarodziejki z podwórka i cyberwróżki technokultury.
Eternal Engine: artystki wizualne, designerki i programistki włączające do swoich praktyk myśl xeno-, glitch- i cyberfeministyczną.
Eternal Engine: wojowniczki Open Source’u i Free Learningu.
Eternal Engine: Jagoda Wójtowicz i Martix Nawrot / Martix Nawrot i Jagoda Wójtowicz.
Aleksandra Skowrońska