Zapisz się do newslettera


    fot. © galeria SKALA
    1 / 4

    Zapatrywania 👀

    Nieformalne rozmowy o sztuce dla osób senioralnych w galerii SKALA.

    następne spotkanie > 18.4 czwartek g.11

    SKALA pragnie zaproponować cykl nieformalnych spotkań dyskusyjnych, dla osób senioralnych, które będą inspirowane aktualnie trwającymi wystawami. Wychodząc od wspólnej obserwacji dzieł sztuki będziemy dzielić się spostrzeżeniami. Zapisy: info@galeriaskala.com, +48 794 284 194.

    Spotkanie 18 kwietnia będzie dotyczyło wystawy Izy Tarasewicz „Nowa ciemność”.

    Fragment tekstu towarzyszącego wystawie >
    Wykres liniowy, jedno z podstawowych narzędzi wizualizacji danych, służy do śledzenia zmian wartości w czasie. Pomaga w obserwacji tendencji, wzorców i fluktuacji, w wychwyceniu subtelnych różnic czy maleńkich wahań, w zobrazowaniu skali znacznych zmian i turbulencji. Pracę Izy Tarasewicz interpretuję jako linię takiego wykresu – wizualizację, która pozwala postawić diagnozę, pomocną w podjęciu właściwych decyzji. Dziś interesuje nas jeden, konkretny punkt na tym abstrakcyjnym wykresie. To także punkt kulminacyjny w długiej opowieści. Moment, w którym napięcie ujawnia się w sposób najbardziej wyrazisty.

    W 2014 roku artystka podwiesiła pod sufitem galerii 50 metrów grubej liny z włókna konopnego i kauczuku tworząc rysunek aranżujący przestrzeń Lina wyznaczała terytorium wystawy, była linią graniczną, miejscem prezentacji, kręgiem w którym podejmowane były działania. Tytuł instalacji, Arena, nawiązywał do starożytnych miejsc służących organizowaniu ważnych wydarzeń. Amfiteatry, cyrki i stadiony, w których rozgrywały się pierwsze spektakle i widowiska stanowiły przestrzenie, w których rodziła się kultura, polityka, wypracowywano zasady publicznej debaty i komunikacji. Lina Tarasewicz zaczęła funkcjonować jak rama o zmiennym kształcie, tymczasowe narzędzie inicjujące działania społeczne i budujące relacje w kolejnych miejscach, wobec kolejnych publiczności (Arena I, 2014, Arena II, 2016).

    Magdalena Komornicka

    O spotkaniach >

    SKALA pragnie zaproponować cykl nieformalnych spotkań dyskusyjnych, które będą inspirowane aktualnie trwającymi wystawami. Wychodząc od wspólnej obserwacji dzieł sztuki będziemy dzielić się spostrzeżeniami.
    Pierwsze reakcje na dzieło sztuki są różne: potrafi onieśmielać, potrafi peszyć, potrafi konsternować –widzimy coś nieznanego i nam niedostępnego, nie jesteśmy więc pewne/ni, co o tym myśleć. Ta reakcja jest częsta i wręcz wskazana – otwiera nas na kluczowy momentem, w którym decydujemy, czy chcemy otworzyć się na nieznane i oswoić z dziełem sztuki, czy wolimy się wycofać.

    Oswojenie jest łatwiejsze, gdy odbywa się wspólnie, w małych grupach – jest nam wówczas raźniej. Ta perspektywa stanowi impuls dla organizacji nieformalnych spotkań dyskusyjnych w galerii SKALA. Swobodna i pozytywna atmosfera stworzy sprzyjające warunki do wspólnego otwierania się na sztukę. Damy szansę zaskoczyć się sztuce, współrozmówcom/ czyniom i samym sobą. i tym co może powstać dzięki spędzonemu czas na patrzeniu.

    Nasze spotkania przebiegać będą wedle porządku:

    1. Indywidualny czas na obejrzenie całej wystawy, podczas oczekiwania na wszystkie osoby.
    2. Zapoznanie ze współuczestnikami/czkami.
    3. Kilka słów wprowadzenia + zapoznanie się z materiałem dodatkowym, poszeżającym kontekst wystawy.
    4. Wspólna rozmowa i dociekania na temat wystawy.
    5. Sformułowanie wniosków końcowych.

    Jedynym warunkiem uczestnictwa w spotkaniach jest otwarte nastawienie. Ono pozwoli, by sztuka stała się dla nas ekscytująca, a wspólna rozmowa – ciekawa.

    W trakcie spotkania będzie dostępny poczęstunek w formie herbaty, kawy i domowe wypieki. Przestrzeń galerii znajduję się na parterze, jest ogrzewana. Przy galerii znajduje się toaleta.Grupy będą liczyć między 8 a 12 osób, by zapewnić odpowiednie warunki do rozmowy. Osoby chętne do uczestnictwa w spotkaniach prosimy o zapisywanie się drogą mailową lub telefoniczną.

    Zapisy: info@galeriaskala.com, +48 794 284 194