Zapisz się do newslettera


    fot. © galeria SKALA
    1 / 5

    Zapatrywania 👀

    Nieformalne rozmowy o sztuce dla osób senioralnych w galerii SKALA.

    następne spotkanie > 17.7 środa g.11

    SKALA pragnie zaproponować cykl nieformalnych spotkań dyskusyjnych, dla osób senioralnych, które będą inspirowane aktualnie trwającymi wystawami. Wychodząc od wspólnej obserwacji dzieł sztuki będziemy dzielić się spostrzeżeniami.

    Spotkanie 17.7 w środę o godzinie 11:00 będzie dotyczyło wystawy Kuby Stępnia „Drżąca skala”.

    wstęp wolny

    Kontynuując rozważania uchwycone w filmie „All the stories I have ever told you were fiction” Kuba Stępień wykracza poza ramy zarejestrowanych kadrów, poszerzając je o instalację przestrzenną w galerii SKALA. Wystawa „Throbbing Scale” przedstawia osobistą wizję zbiorowej czułości, ukazując jej skomplikowaną i dynamiczną strukturę. Kamera, dokumentująca efemeryczną materię emocji i napięć międzyludzkich, za sprawą osób performujących zostaje ożywiona i staje się integralną częścią grupy.

    “Film przenosi osoby oglądające w odrealniony świat gestów i pozawerbalnej narracji, którą wytwarzają performerki, jednoczące się w półimprowizowanym ruchu. Sześć przeplatających się scen wideoperformansu tworzy hipnotyczny kolaż fikcji, wyobrażeń i pragnień, zbudowany z obrazów ciał, kolektywnego ruchu i intymności, podważając standardy normatywnej komunikacji i binarnych porządków.” Romuald Demidenko

    Swobodnie poruszając się między mediami sztuk wizualnych i przesuwając granice ich możliwości do własnych potrzeb wyrazu artystycznego, Kuba Stępień snuje fantazje, proponując nowy rodzaj myślenia o współistnieniu.

    O cyklu zapatrywania:

    Pierwsze reakcje na dzieło sztuki są różne: potrafi onieśmielać, potrafi peszyć, potrafi konsternować –widzimy coś nieznanego i nam niedostępnego, nie jesteśmy więc pewne/ni, co o tym myśleć. Ta reakcja jest częsta i wręcz wskazana – otwiera nas na kluczowy momentem, w którym decydujemy, czy chcemy otworzyć się na nieznane i oswoić z dziełem sztuki, czy wolimy się wycofać.

    Oswojenie jest łatwiejsze, gdy odbywa się wspólnie, w małych grupach – jest nam wówczas raźniej. Ta perspektywa stanowi impuls dla organizacji nieformalnych spotkań dyskusyjnych w galerii SKALA. Swobodna i pozytywna atmosfera stworzy sprzyjające warunki do wspólnego otwierania się na sztukę. Damy szansę zaskoczyć się sztuce, współrozmówcom/czyniom i samym sobą. i tym co może powstać dzięki spędzonemu czas na patrzeniu.

    Jedynym warunkiem uczestnictwa w spotkaniach jest otwarte nastawienie. Ono pozwoli, by sztuka stała się dla nas ekscytująca, a wspólna rozmowa – ciekawa.

    W trakcie spotkania będzie dostępny poczęstunek w formie herbaty, kawy i herbatników do przegryzania. Przestrzeń galerii znajduję się na parterze, jest ogrzewana. W galerii znajduje się toaleta. Czas trwania spotkania około 1-1,5 h.